Vše o krásách italského ostrova Sardinie

Provincie Sardinie

Cagliari

Provincie Cagliari má rozlohu 6900km2 a žije zde asi 730000 obyvatel. Je nejlidnatější provincií ze všech. Dělí se na 6 oblasti. Jednou z nich je město Cagliari, což je také hlavní město Sardinie a je centrem politického, ekonomického i kulturního života na ostrově. Leží na jihu ostrova a je důležitým přístavem. Za návštěvu určitě stojí honosná radnice Palazzo Comunale, park Gardino pubblico s městskou galerií, palác Palazzo Boyl, či působivá katedrála Santa Maria.

více o hlavním městě Cagliari

Oristano

Provincie Oristano se skládá ze čtyř oblastí a její rozloha je 2600km2. Žije zde 150000 obyvatel. Leží na západním pobřeží a typická pro tuto oblast, je geografická rozmanitost. Hlavní město provincie je Oristano a leží v úrodné oblasti u ústí řeky Tirso. Je obchodním, zemědělským i průmyslovým centrem provincie. Dále se zde nachází jedinečný pouštní poloostrov Sinis a jeho okolní laguny, vodní kanály a duny. Západní pobřeží také zahrnuje kouzelný čedičový útvar Capo San Marco.

Nuoro

Provincie Noro má 270000 obyvatel a rozlohu 7044km2. Tvoří ji šest oblastí. Nalézá se na východě ostrova je spíše hornatá. Proto je v této oblasti typický chov ovcí a koz a také pastevecká kuchyně. Centrem je město Nuaro ležící ve vnitrozemí na skalnatém podloží Monte Ortobene. Zajímavostí je, že v Nuoru můžeme navštívit rodný dům Grazie Deleddové, jediné sardinské nositelky Nobelovy ceny, a to za literaturu. Srdce provincie tvoří horský masiv Gennargent s nejvyšší horou Sardinie Punta Lamarmora, která měří 1834 m n. m.

Sassari

Sassari je největší provincií ze všech, rozkládá se na 7500km2 a žije v ní 430000 obyvatel. Zahrnuje 6 oblastí a leží na severu. Druhé největší město Sardinie Sassari je centrem čtvrté provincie. Sídlí zde arcibiskupství a má také universitu. Leží na vápencové náhorní plošině, která se zvolna svažuje ke Golfo Asinara. Říká se, že v této provinci kupíte nejlepší sardinská vína.

Přidat komentář